Десетки награди бяха раздадени на спортното събитие 100 години организиран футбол в Кюстендил.17 златни значки, 15 сребърни, 10 бронзови бяха връчени на официалното събитие от БФС. 20 спортни деятели бяха наградени с Плакет от ФК Велбъжд,12 с плакет от Община Кюстендил.Наградите от БФС- златни, сребърни и бронзови значки връчи председателят на Зоналния съвет на БФС- София Валентин Чакъров.

Поздравителен адрес изпрати министърът на спорта Красен Кралев.
По време на официалната церемония освен,че бяха отличени хора дали съществен принос за развитието на футбола в Кюстендил,беше припомнена и историята му.

Инициатор за създаване на футболен клуб в града станал ученикът АСЕН ТОНЕВ,който лятната ваканция на 1919 г. прекарал при своите роднини Мазникови в гр.София.Братовчедите му Константин и Ради /бъдещи известни състезатели на Левски София и Националният отбор/,били запалени футболисти и членували по това време в спортен клуб „България“ и на всяка тренировка водели братовчед си. На Тонев много допаднал този динамичен спорт и още тогава в него се зародила идеята да поеме инициативата за образуване на футболен клуб в гр.Кюстендил. Малко преди края на първи срок, при входа на гимназията той и негови съученици сложили обява за свикването на учредителното събрание. Желанието за бомбастично и смайващо име на клуба намерило отговор в българо-латинският речник на бащата на Тонев, адвокат по професия,в който речник попаднали на думата „Моцион“,която в превод означава „Движение“. Така бил именован първият футболен клуб в Кюстендил.

1

Отборът на Велбъжд воден от старши треньора Радостин Джогански постигна категорична победа с 4 - 1 над отбора от Спортист Слокощица. Домакините се прибраха на почивката с гол аванс в 12 - та минута с гол на Венцислав Венциславов. Малко след началото на второто полувреме в 52 - та минута домакините отвоиха резултата след точно изпълнена дузпа на Георги Славков. Малко след това Георги Славков покачи на 3 на 0 с удар като по учебник в 60 - та минута. В 70 - та минута Алекс Спасов сложи край на спора като вкара за 4 - 0 за домакините от Велбъжд в 76 - та минута миг невнимание в тима на домакините Спортист - Слокощица успя да върне едно попадение за 4 - 1 Коментар на старши треньора Радостин Джогански: -Доволен съм от момчетата че се раздаваха и не пестиха сили до последната минута. Целта ми е в този колектив да привлечем млади таланти които да ги научим да играят футбол. Винаги съм искал в състава да има млади и амбициозни хора днес те доказаха, че могат да играят правилно има още много какво да учат но като цяло стояхме добре и се радвам че всичко което говорехме преди мача и на почивката бе изпълнено отлично.